DO CHORWACJI AUTEM

  Już 5 razy podróżowaliśmy do Chorwacji własnym autem. Jedni się dziwią..przecież to męczące..drogie i nie wygodne..... My się nie zgadzamy z tym stwierdzeniem. Jeżeli podróż jest zaplanowana dobrze tzn.wybór tras alternatywnych do drogich autostrad, trasy widokowe - nie nużące, przerwy w ciekawych turystycznie miejscach oraz noclegi po drodze to podróż jest dużo bardziej przyjemna niż długa i nudna podróż autokarem z przerwami na najbardziej obleganych stacjach z toaletami....
  Staramy się tak zaplanować podróż żeby wyjechać z Polski w nocy, mieszkamy w Centrum kraju więc w naszym przypadku sprawdza się wyjazd około godziny 0:00. 

OPŁATY AUTOSTRADOWE

   Jadąc do Chorwacji zawsze wybieramy trasę przez Czechy, Austrię, Słowenię. Przez Czechy dlatego, że przy granicy z Austrią robimy spore zakupy, ponieważ ceny są dla nas bardzo atrakcyjne, nawet bardziej niż w Chorwacji. 
   Trasa przez Austrię mija bardzo szybko, no chyba że trafimy na godziny szczytu w Wiedniu ( czego nie polecamy - bo wtedy mamy z 2 godziny stania...), po ominięciu stolicy Austrii zaczynają się pojawiać przepiękne widoki i początek Alp....
   Docierając do Granicy Austria- Słowenia, mijamy go objazdem, żeby nie płacić za autostradę, którą będziemy jechać około 70 km...Wybieramy objazd przez Mureck ( Austria)- Trnovska Vas- Ptuj. Jest to odcinek ok 60 km z pięknymi widokami, trasa może nie jest szybka ale warta przejechania. 
   Wjeżdżając do Chorwacji można kierować się na autostradę,ale my wolimy trasę wzdłuż autostrady, przez okoliczne miejscowości.

Poniżej znajdują się filmy z relacją z naszej majówkowej wyprawy ( 2 film prezentuje trasę alternatywną do autostrady):Jeśli jednak chcecie szybko dostać się nad Wybrzeże Adriatyku autostradami to polecamy zapoznać się z cennikiem opłat za autostrady w Chorwacji.
CZY JADĄC DO DUBROVNIKA POTRZEBNY JEST PASZPORT???

Przejazd na Półwysep Peljesac oraz do Dubrovnika jest dosyć problematyczny. Jadąc na południe Chorwacji musimy pokonać około 9 kilometrowy odcinek przez Bośnię i Hercegovinę. Po pierwsze musimy posiadać Zieloną Kartę, pozwalającą poruszać się nam po tym kraju. Osobiście zawsze przekraczaliśmy granicę na paszportach jednak można przekraczać granicę na dowód osobisty. POLECANE STRONY Z ROZKŁADAMI KURSOWANIA PROMÓW

Chorwacja obfituje w przepiękne wyspy, które aż proszą aby je odwiedzić. Na niektóre kursują promy samochodowe  na inne promy pasażerskie i katamarany. Każdy Cromaniak chociaż raz widział prom z napisem Jadrolinja, LNP, lub Buraline.

Prom płynący na Korculę z Drvenika

Promy Jadrolinja w Zadarze

Są też takie promy wycieczkowe

Promy Jadrolinja są najbardziej popularne i najczęściej kursują między wyspami.
Promy LNP również kursują często. 
Promy Buraline kursują pomiędzy Split-Slatine-Trogir