DO CHORWACJI AUTEM

  Już 7 razy podróżowaliśmy do Chorwacji własnym autem. Jedni się dziwią..przecież to męczące..drogie i nie wygodne..... My się nie zgadzamy z tym stwierdzeniem. Jeżeli podróż jest zaplanowana dobrze tzn.wybór tras alternatywnych do drogich autostrad, trasy widokowe - nie nużące, przerwy w ciekawych turystycznie miejscach oraz noclegi po drodze to podróż jest dużo bardziej przyjemna niż długa i nudna podróż autokarem z przerwami na najbardziej obleganych stacjach z toaletami....
  Staramy się tak zaplanować podróż żeby wyjechać z Polski w nocy, mieszkamy w Centrum kraju więc w naszym przypadku sprawdza się wyjazd około godziny 0:00. 

OPŁATY AUTOSTRADOWE

   Jadąc do Chorwacji zawsze wybieramy trasę przez Czechy, Austrię, Słowenię. Przez Czechy dlatego, że przy granicy z Austrią robimy spore zakupy, ponieważ ceny są dla nas bardzo atrakcyjne, nawet bardziej niż w Chorwacji. 
   Trasa przez Austrię mija bardzo szybko, no chyba że trafimy na godziny szczytu w Wiedniu ( czego nie polecamy - bo wtedy mamy z 2 godziny stania...), po ominięciu stolicy Austrii zaczynają się pojawiać przepiękne widoki i początek Alp....
   Docierając do Granicy Austria- Słowenia, mijamy go objazdem, żeby nie płacić za autostradę, którą będziemy jechać około 70 km...Wybieramy objazd przez Mureck ( Austria)- Trnovska Vas- Ptuj. Jest to odcinek ok 60 km z pięknymi widokami, trasa może nie jest szybka ale warta przejechania. 
   Wjeżdżając do Chorwacji można kierować się na autostradę,ale my wolimy trasę wzdłuż autostrady, przez okoliczne miejscowości.Jeśli jednak chcecie szybko dostać się nad Wybrzeże Adriatyku autostradami to polecamy zapoznać się z cennikiem opłat za autostrady w Chorwacji.
CZY JADĄC DO DUBROVNIKA POTRZEBNY JEST PASZPORT???

Przejazd na Półwysep Peljesac oraz do Dubrovnika jest dosyć problematyczny. Jadąc na południe Chorwacji musimy pokonać około 9 kilometrowy odcinek przez Bośnię i Hercegovinę. Po pierwsze musimy posiadać Zieloną Kartę, pozwalającą poruszać się nam po tym kraju. Osobiście zawsze przekraczaliśmy granicę na paszportach jednak można przekraczać granicę na dowód osobisty. POLECANE STRONY Z ROZKŁADAMI KURSOWANIA PROMÓW

Chorwacja obfituje w przepiękne wyspy, które aż proszą aby je odwiedzić. Na niektóre kursują promy samochodowe  na inne promy pasażerskie i katamarany. Każdy Cromaniak chociaż raz widział prom z napisem Jadrolinja, LNP, lub Buraline.

Prom płynący na Korculę z Drvenika

Promy Jadrolinja w Zadarze

Są też takie promy wycieczkowe

Promy Jadrolinja są najbardziej popularne i najczęściej kursują między wyspami.
Promy LNP również kursują często. 
Promy Buraline kursują pomiędzy Split-Slatine-Trogir

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz